Jacek Gatlik „Studentem Grudnia”

„Studentem grudnia” został Jacek Gatlik – student trzeciego roku fizyki. Od początku studiów uczestniczy w badaniach naukowych prowadzonych w Laboratorium Spektroskopii Mössbauerowskiej kierowanym przez dr. hab. inż. Artura Błachowskiego, prof. UP. Dzięki prowadzonej pracy naukowej miał okazję wielokrotnie reprezentować Laboratorium oraz Uczelnię na ogólnopolskich konferencjach naukowych, przedstawiając wyniki badań w formie referatów i posterów. Poza działalnością naukową Jacek Gatlik angażuje się aktywnie w życie Instytutu Fizyki oraz Uczelni. W latach 2017–2019 był prezesem Studenckiego Koła Naukowego Pozyton, w ramach którego prowadził pokazy w czasie Nocy Naukowców, Festiwalu Nauki oraz Dnia Otwartego Uniwersytetu Pedagogicznego. Ponadto prowadził pokazy doświadczeń oraz wykłady w ramach Środowiskowej Pracowni Fizyki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętach.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą zastosowań spektroskopii jądrowej (w szczególności spektroskopii Mössbauera) w badaniach materiałów geologicznych oraz nadprzewodników. Wolny czas poświęca turystyce górskiej i wspinaczce.

Wybrane osiągnięcia

• Artykuł: K. Bąk, M. Bąk, J. Gatlik, A. Błachowski, Oscillating redox conditions in the Middle-Late Jurassic Alpine Tethys: Insights from selected geochemical indices and 57Fe Mössbauer spectroscopy, Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 537, 109440 (2020)
  • Wystąpienie posterowe, wyróżnione pierwszą nagrodą: K. Komędera, J. Gatlik, A. Błachowski, J. Żukrowski, D. Rybicki, M. Babij, Z. Bukowski, Why is Eu(Fe1−xNix)2As2 not a superconductor? – 57Fe and 151Eu Mössbauer study, XIX Krajowa Konferencja Nadprzewodnictwa, Bronisławów (2019)
  • Współautorstwo w wystąpieniu ustnym: K. Komędera, J. Gatlik, A. Błachowski, J. Żukrowski, T. J. Sato, M. Babij, Z. Bukowski, Interplay of magnetism, nematicity and superconductivity in ‘122’ iron-pnictides studied by Mössbauer spectroscopy, XIX Krajowa Konferencja Nadprzewodnictwa, Bronisławów (2019)